Život u stambenim zgradama donosi brojne prednosti – od lakšeg održavanja zajedničkih delova zgrade, pa do veće sigurnosti i komšijske solidarnosti. Međutim, tu su i neizbežni problemi koji ponekad narušavaju mir stanara. Jedan od najčešćih i najneprijatnijih incidenata jeste kada curi voda od komšije – naročito ako se to dogodi dok komšija nije kod kuće. Ova vrsta nezgode često dovodi do poplava od stana iznad, oštećenja zidova, plafona, nameštaja, električnih instalacija i naravno – velikog stresa.
Poplave koje uzrokuje curenje iz komšijskog stana ili kupatila iznad mogu prouzrokovati ozbiljne štete u vašem domu. Ovaj vodič će vas provesti kroz korake kako prepoznati izvor problema, brzo reagovati i adekvatno rešiti situaciju. Takođe ćemo se osvrnuti na pravne aspekte i najbolju praksu za sprečavanje budućih poplava.
Ukratko:
U ovom članku objašnjavamo:
šta da uradite kada primetite curenje vode iz stana iznad,
kako da zaštitite svoj stan,
koja su vaša prava i obaveze,
i kako vam profesionalni upravnik može pomoći u ovakvim situacijama.
Šta Uraditi Kada Voda Curi iz Kupatila Iznad
Provera Vrata i Gume na Veš Mašini
Ako primetite curenje vode u donjem kupatilu, jedan od prvih koraka je provera vrata veš mašine. Često se desi da voda curi zbog neadekvatno zatvorenih vrata ili oštećenja na gumama za zaptivanje. Održavanje gumne zaptivke čistom i u dobrom stanju je ključno za sprečavanje curenja vode.
Provera Creva i Dovoda Vode
Voda može curiti ispod veš mašine usled problema sa dovodom vode ili oštećenjem creva. Proverite da li su creva pravilno pričvršćena i da li postoje eventualne rupice ili oštećenja. Takođe, proverite gumice na krajevima creva koje mogu biti izvor curenja.
Šta Uraditi Kada Vas Poplavi Komšija
Identifikovanje Izvora Poplave
Kad voda počne da curi voda od komšije, odnosno da se desila poplava od stana iznad, prvo je potrebno identifikovati izvor poplave. Voda može doći iz kupatila, kuhinje ili drugih prostorija. Identifikacija izvora pomoći će vam da preduzmete odgovarajuće korake za rešavanje problema.
Brzo Reagovanje:
Odmah zatvorite glavne ventile za vodu kako biste sprečili dalju štetu. Ukoliko postoji problem sa električnim instalacijama, isključite struju u pogođenom delu zgrade. Brza reakcija može značajno smanjiti obim štete.
Ostanite mirni i pokušajte da odmah pronađete izvor vode:
Ako iz plafona kaplje voda, pokušajte da utvrdite da li dolazi iz kupatila, kuhinje, ili neke druge prostorije stana iznad. Ovo može pomoći u proceni opasnosti – npr. fekalna voda iz kupatila može biti opasnija po zdravlje i zahtevati hitnu dezinfekciju.
2. Obavestite komšiju iznad:
Ako znate ko živi u stanu iznad – odmah ih kontaktirajte. Možda nisu ni svesni problema, i ako su u blizini, mogu odmah zatvoriti ventil za vodu. Ako nisu kod kuće – ili su na putu – situacija se komplikuje ako se desi poplava od stana iznad.
3.Pozovite profesionalnog upravnika:
Ukoliko vaš objekat ima profesionalnog upravnika, odmah ga obavestite. On može kontaktirati vlasnika stana iznad (jer poseduje njihove kontakt podatke), pomoći u organizaciji bravara i svedoka za ulazak u stan, i koordinisati hitne intervencije. Profesionalni upravnik je ključna figura u situacijama kada curi voda od komšije, jer zna kako da postupi po zakonu, a istovremeno zaštiti interese svih stanara.
4. Isključite struju (ako je neophodno):
Ukoliko voda kaplje blizu električnih uređaja ili utičnica, odmah isključite struju kako biste izbegli rizik od požara ili strujnog udara.
5. Kontaktirajte Stručnjake:
Ako niste sigurni kako rešiti problem, najbolje je kontaktirati stručnjake. Vodoinstalateri i serviseri mogu brzo pronaći i otkloniti izvor poplave, čime će se smanjiti rizik od daljih oštećenja.
Dokumentujte sve:
Fotografišite oštećenja, snimite video, zabeležite tačno vreme kada ste primetili curenje. Ove informacije će vam biti važne ako dođe do zahteva za naknadu štete ili osiguranje.
Kada komšija nije kod kuće – sledeći koraci
Najgori scenario je kada komšija iz čijeg stana voda curi nije dostupan. Možda je na moru, možda mu je telefon isključen, a možda čak ne živi stalno u tom stanu. Šta tada raditi?
1. Upravnik zgrade može pozvati bravara.
U skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada, profesionalni upravnik može, uz prisustvo svedoka i uz zapisnik, organizovati ulazak u stan kako bi se sanirala havarija i sprečila dalja šteta. Potrebno je “Obiti Stan” , ondosno, ukoliko je moguće, nenasilnom metodom otvoriti stan. Ukoliko nije, potrebno je nasilnom metodom, odnosno, fizičkim oštećenjima brave ili vrata, omogućiti ulazak u komšijin stan.
Ovo se ne radi olako, ali ako postoji opasnost po imovinu i bezbednost stanara – zakon to omogućava.
2. Ako nema upravnika – pozovite policiju.
Ukoliko nemate profesionalnog upravnika, a komšija nije dostupan, možete pozvati policiju i objasniti situaciju. Ukoliko procene da postoji rizik po bezbednost (npr. voda curi ka električnim instalacijama), mogu naložiti otvaranje stana uz asistenciju bravara.
3. Hitne službe – vatrogasci, vodoinstalateri.
Ako je voda u tolikoj količini da preti većoj šteti, pozovite hitne službe. Vatrogasci, hitna vodovodska služba ili dežurni vodoinstalateri mogu pomoći u zaustavljanju curenja.
Kako Naplatiti Štetu od Poplave
Pravna Procedura u Slučaju Privatne Površine –
Prava i obaveze: Ko snosi odgovornost?
Članom 5. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa koji propisuje da je vlasnik nepokretnosti dužan da se pri korišćenju nepokretnosti uzdržava od radnji i da otklanja uzroke koji potiču od njegove nepokretnosti kojima se otežava korišćenje drugih nepokretnosti (prenošenje dima, neprijatnih mirisa, toplote, čađi, buke, oticanja otpadnih voda i dr.) preko mere koja je uobičajena s obzirom na prirodu i namenu nepokretnosti i na mesne prilike, ili kojima se prouzrokuje znatnija šteta.
Navedeno pravo zaštićeno je i odredbom člana 156. Zakona o obligacionim odnosima koje propisuje da svako može zahtevati od drugog da ukloni izvor opasnosti od koga preti znatnija šteta njemu ili neodređenom broju lica, kao i da se uzdrži od delatnosti od koje proizlazi uznemiravanje ili opasnost štete, ako se nastanak uznemiravanja ili štete ne može sprečiti odgovarajućim merama. Sud će na zahtev zainteresovanog lica narediti da se preduzmu odgovarajuće mere za sprečavanje nastanka štete ili uznemiravanja, ili da se otkloni izvor opasnosti, na trošak držaoca izvora opasnosti, ako ovaj sâm to ne učini.
Ukoliko se dokaže da je poplava iz stana iznad nastala greškom ili nepažnjom komšije – on je dužan da vam nadoknadi štetu. Ovo uključuje:
farbanje zidova i plafona,
zamenu parketa, laminata ili nameštaja,
troškove sušenja, dezinfekcije,
troškove električara, majstora itd.
Ukoliko komšija odbija da plati štetu, imate pravo da ga tužite. Za to će vam biti potrebna dokumentacija o šteti, eventualno veštačenje, kao i svedoci (npr. upravnik zgrade ili majstori).
Ako je poplava uzrokovana problemom iz privatnog stana, potrebno je kontaktirati upravnika zgrade, koji će konstatovati da je šteta nastala usled lokalnog kvara, a ne kvara na zajedničkim instalacijama, o čemu će obavestiti obe strane. Ako je potrebno, upravnik zgrade će kontaktirati stručne službe, da daju svoje stručno mišljenje. Vlasnik stana ili lokala, je dužan prema Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada, da održava i upotrebljava svoj posebni deo, na način, na koji, nikoga ne ugrožava i ne pričinjava mu štetu. Oštećena strana, može tražiti nadoknadu štete od vlasnika stana ili lokala. Ako vlasnik ne prihvati odgovornost, možda će biti potrebno podnošenje tužbe i pokretanje sudskog postupka.
Kontaktiranje Osiguravajuće Kuće – Osiguranje kao preventiva
Ukoliko ste osigurali stan, šteta uzrokovana poplavom može biti pokrivena osiguranjem. Ako imate polisu osiguranja stana, proverite da li pokriva štete nastale usled poplave iz susednog stana. Neke polise pokrivaju samo štetu unutar vašeg stana, dok druge mogu obuhvatiti i naknadu štete trećem licu. Ako je i komšija osiguran, njegova polisa može pokriti štetu koju je nehotice naneo vama. Prvi korak je prijava štete osiguravajućoj kući. Potrebno je da dokumentujete štetu fotografijama i, ukoliko je šteta veća, obratite se policiji za zapisnik.
Prevencija i Održavanje
- Redovno Održavanje Sistema Vode i Kanalizacije: Redovno održavanje i pregled instalacije vode i kanalizacije, može značajno smanjiti rizik od poplava. Proverite da li su sve cevi u dobrom stanju, bez pukotina ili curenja. Zamena starih ili oštećenih delova može sprečiti veće probleme u budućnosti. Proveravajte slavine, vodokotliće, ventile, gumice, i sanirajte i najmanje curenje.
- Održavanje Filtera i Posude za Prašak: Redovno održavanje filtera i posude za prašak može značajno smanjiti rizik od curenja. Sitni predmeti kao što su dugmici ili mindjuše mogu se zaglaviti u filteru i uzrokovati curenje vode. Čišćenje posude za prašak najmanje jednom u šest meseci je preporučljivo.
- Održavanje Električnih Instalacija: Problemi sa električnim instalacijama mogu dodatno pogoršati situaciju u slučaju poplave. Redovno održavanje i pregled električnih sistema je ključ za sprečavanje potencijalnih opasnosti.
- Komunicirajte sa komšijama – dogovorite se da ostavljate rezervne ključeve kod pouzdanih osoba kada putujete.
- Angažujte profesionalnog upravnika – on ima znanje, alate i zakonsku podršku da postupi ispravno i efikasno.
- Razmislite o zajedničkom osiguranju zgrade – sve više zajednica stanara ugovara osiguranje celokupne zgrade za slučaj havarija, požara, poplava i drugih nepogoda.
Saveti za Sprečavanje Poplava
- Postavite Brtve na Vrata i Prozorima: Brtve mogu pomoći u sprečavanju ulaska vode u stambeni prostor.
- Redovno Čišćenje Odušaka i Odvodnih Kanala: Proverite da li su odušci i odvodi slobodni od prljavštine i blokada.
- Instalirajte Povratne Ventile: Povratni ventili sprečavaju povratak vode iz kanalizacionog sistema u vašu kuću.
Zaključak
Poplave, bilo da su uzrokovane curenjem iz kupatila iznad ili problemima sa zajedničkim instalacijama, mogu prouzrokovati ozbiljnu štetu. Pravilno održavanje, brzo reagovanje i poznavanje procedura za naplatu štete ključni su za efikasno rešavanje ovih problema. Na žalost, poplava od komšije je, redovan problem upravnika u zgradi.
Kada se suočite sa činjenicom da curi voda od komšije, prvi osećaj je često bespomoćnost. Ali uz prave korake, uz pomoć profesionalnog upravnika, i uz razumevanje zakonskih prava, možete brzo reagovati i minimizovati štetu.
Poplava iz stana iznad ne mora da bude katastrofa ako postoji dobar sistem upravljanja, dobra komunikacija među stanarima, i spremnost da se svi problemi rešavaju zajednički i odgovorno.